Ako bismo slijedili logiku raznih teoretičara zavjera, mogli bismo da postavljamo mnoštvo pitanja, kako i zašto se sedamnaest (17) uticajnih ljudi u svijetu softvera sastalo na skijalištu u Utahu i donijelo novi Proglas (Manifesto) u razvoju softvera. Ali naravno mi to nećemo raditi, nego ćemo nabrojati svih njih sedamnaest i reći po koju riječ o svakome, jer bi svaki programer trebao da zna za njih. Prije ili poslije će čitati njihove knjige, gledati i slušati predavanja, slijediti neke njihove principe itd itd.
Kent Bek (Kent Beck)
Rođen 1961. u Americi. Softverski inžinjer i veoma važno za upamtiti, kreator nečega što zovemo XP – Extream Programming. Metodologije koja je promijenila razvoj softvera iz temelja i bila baza, osnova za agilni pristup. Bek je također zagovornik nečega što pogotovo mladi programeri mrze, a zove se TDD (Test-Driven Development – Razvoj vođen testovima).

Majk (M’gel) Bidl (Mike (Miguel) Beedle)

Rođen 1962. u Americi. Nešto kao Šeldon iz popularne serije Teorija velikog praska (The Big bang theory), tj. teoretski fizičar, ali i softver inžinjer. Čovjek koji je ustvari predložio da nova metodologija dobije naziv: Agilna (Agile) po knjizi koja mu se svidjela: Agile Competitors and Virtual Organizations: Strategies for Enriching the Customer
Ari fon Benikum (Arie van Bennekum)
Rođen 1951. u Holandiji. Veoma pragmatična osoba koja svoj pragmatizam ugrađuje u cjelokupnu strukturu, disciplinu i zdrav razum. Stručnjak je za Upravljanje agilnim projektima (Agile Project Management).

Elister Kouborn (Alistair Cockburn)

Rođen 1963. u Americi. Doktor je nauka iz oblasti računara. Izumio je Skalu za izgaranje po satu (Clockburn scale) za kategorizaciju softverskih projekata. Također veoma aktivno koristi i unaprjeđuje metodologiju Porodica kristala (Crystal family) koja se smatra tzv. laganom metodologijom. Očito mu ide unaprjeđenje svega što vidi oko sebe, pa je tako 2015. godine pokrenio pokret Agilno srce (Heart of agile) kao odgovor na pretjerano složeno stanje agilne industrije.
Hauvard Dž. Wod Kaningham (Howard G. “Ward” Cunningham)
Rođen 1949. u Americi. Čovjek koji je prvi napravio wiki. Izumio je također i okvir (framework) za Testove integracije (Integrated Tests). Unaprijedio je mnoge ideje vezane za dizajn softvera, a posebno od četvorice autora poznatih kao Banda četvorice (Gang of Four – GoF).

Martin Fauler (Martin Fowler)

Rođen 1963. u Velikoj Britaniji. Vjerovatno najpoznatiji od svih do sada nabrojanih, obzirom da je veoma čest gost na raznim konferencijama i drži veoma kvalitetne i sadržajne govore. Pisac je veoma kvalitetnih knjiga, a koje ćemo nadamo se obrađivati u budućnosti. Sada već davne 1999. godine izdao je knjigu Refaktoring (Refactoring) koja je popularizirala refaktoring u razvoju softvera. Voli da se bavi Objektno-orijentisanom analizom i dizajnom, UML-om, mustrama u dizjaniranju softvera, agilnim metodologijama razvoja softvera uključujući svakako ekstremno programiranje (Extream Programming – XP).
Džejms V. Grening (James W. Grenning)
Rođen 1955. u Americi. Vlasnik kompanije i autor nekoliko knjiga s fokusom na Razvoj upravljan testovima (Test-Driven Development TDD). Trener i savjetnik iz oblasti razvoja softvera svuda u svijetu. Možda najvažnija stavka za njegov život, a usko vezana za agilni razvoj softvera je ta da je on po principu rada bio agilan i prije nego je Agilni Proglas (Agile Manifesto) uopšte i napisan. Zagovornik je XP metodologije, a u agilni razvoj softvera unio je izum Poker za planiranje (Planning Poker).

Džejms A. Hajsmit III (James A. Highsmith III)

Rođen 1945. u Americi. Jedna od najznačajnijih njegovih publikacija jeste ona iz 1999. godine naziva Prilagodljivi razvoj softvera (Adaptive Software Development). On se nije zadovoljio samo time da to bude agilno, nego treba i prilagodljivo. U svojoj knjizi slikovito poredi alpinizam, timski rad i razvoj softvera te između ostalog kaže: “Pravila mogu biti prepreke da bi se vidjelo nešto iza ili pak smjernice u mudre odluke s kojima će se ta pravila prekršiti.”
Andrju Hant ponekad Andi Hant (Andrew Hunt, Andy Hunt)
Rođen 1964. u Americi. Pisac dobrih knjiga iz razvoja softvera, a ko-autor je jedne od najpopularnijih knjiga u svijetu IT-a, Pragmatični programer (The Pragmatic Programmer).

Ron Džefris (Ron Jeffries)
Rođen 1939. u Americi. Jedan je od osnivača metodologije Ekstremno programiranje (Extreme Programming – XP).

Džon Ken (Jon Kern)

Osnivač i suosnivač najmanje 5 firmi. Inače inžinjer aeronautike koji se preorjetisao na razvoj softvera.
Brajan Marik (Brian Marick)
Jedan od najboljih stručnjaka kada je u pitanju testiranje softvera, svakako zasnovano na agilnim metodologijama. Ima svoj blog koji vodi godinama, a na kom se može naći mnoštvo odličnih stvari. http://www.exampler.com/blog/

Robert Martin (Robert C. Martin)

Poznat i kao Adžo Bob (Uncle Bob) rođen 1952. u Americi. Napoznatija knjiga koju rijetko koji programer na svijetu nije čitao je Čisti kôd (The Clean Code) upravo napisana rukama ovog čovjeka. I to za sada dovoljno o njemu.
Stiven Dž. Melor (Stephen J. Mellor)
Britanac, rođen 1952. Melor je predsjednik konzorcija za UML, te MDA (Arhitektura upravljana modelom – Model-Driven Architecture). Također, predsjedava savjedovavnim odborom IEEE softverskog magazina.

Ken Švaber (Ken Schwaber)

Rođen 1945. u Americi. Jedan je od idejnih kreatora Skram (Scrum, izvorno od scrimmage, a što bi značilo kao otimačina ili tučnjava za loptu iz ragbija) metodologije (koja usput rečeno postoji mnogo ranije nego agilna metodologija). Možda je to bio i razlog napuštanja Alijanse agilnih (Agile Alliance) 2009 godine, te je osnovao svoju vlastitu agenciju scrum.org preko koje vrši obuke i certificiranja. Napisao je i knjigu Softver za 30 dana (Software in Thirty Days).
Džef Saderlend (Jeff Sutherland)
Skupa s Kenom otvara scrum.org za certificiranje. Inače je čovjek s vojnom pozadinom. Nakon 11 godina u vojsci doktorira na medicinskom fakultetu, a zatim se priključuje razvoju IT sistema. Poznat je po izjavi: “Programerima je bolje da surfaju nego da pišu beskorisan kod”, a odnosi se na to da ako planiranje nije dobro izvršeno ili nisu jasni zadaci koje treba raditi.

Dejv Tomas (Dave Thomas)

Rođen 1956. u Engleskoj. Skovao je uzrečice Kod Kata (Code Kata) i DRY (Ne ponavljaj se – Don’t Repeat Yourself).
Hits: 73